Alicja Kowalska i Klaudia Karczmarczyk stworzyły projekt „Cyfrowa Baba Jaga” w ramach działalności Koła Naukowego Grafiki Komputerowej VISGRAPH.

Ich projekt zdobył I miejsce na wydziałowej sesji kół naukowych oraz II miejsce w konkursie ogólnouczelnianym, w którym rywalizowało 169 projektów z różnych dziedzin.

Na zdjęciu od lewej: prof. dr hab. inż. Andrzej Szarata Rektor Politechniki Krakowskiej, Alicja Kowalska, Klaudia Karczmarczyk, dr inż. Marek Bauer Prorektor ds. studenckich Politechniki Krakowskiej. Fot. Jan Zych

„Cyfrowa Baba Jaga” to system analizy obrazu w czasie rzeczywistym, łączący techniki detekcji ruchu i rozpoznawania obiektów. Wykorzystuje algorytm YOLO (You Only Look Once) do detekcji ludzi oraz algorytmy przetwarzania obrazu, w tym przekształcenie perspektywy, umożliwiając monitorowanie wybranych obszarów kadru. System analizuje ruch w określonym miejscu, a w przypadku wykrycia osoby oznacza obszar aktywności na ekranie.

W ramach projektu studentki porównały skuteczność algorytmu YOLO z klasyfikatorami kaskadowymi Haara, analizując ich efektywność w detekcji ludzi w różnych warunkach. Taka analiza pozwoliła im na lepsze zrozumienie możliwości i ograniczeń obu metod, oraz wybór najbardziej efektywnego rozwiązania.

Projekt był realizowany pod opieką mgr inż. Jakuba Deca i mgr inż. Michała Doliny. Opiekunowie pomogli w wyborze odpowiednich technologii oraz zapewnili cenne wskazówki podczas testów i analizy wyników. Ich wsparcie pozwoliło studentkom zdobyć cenne doświadczenie techniczne i organizacyjne.

Dzięki temu doświadczeniu Alicja i Klaudia nie tylko pogłębiły swoją wiedzę z zakresu sztucznej inteligencji i analizy obrazu, ale także zdobyły praktyczne umiejętności w pracy nad zaawansowanymi projektami technologicznymi i występami publicznymi. Projekt łącząc teorię z praktyką, pokazał realne zastosowanie metod przetwarzania obrazu.

Fot. Jan Zych